Джерард Уей: "Я не був природженим музикантом. Я не був природженим художником. Я навчився цим всім речам, тому що дуже цього хотів"

джерард уей

Джерард Уей ー рятівник зломлених, покалічених і проклятих. Людина, яка подолала своїх демонів і дала надію зневіреним.

У шкільні роки Джерард Уей не виділявся ніяким талантами. Такий собі підліток-аутсайдер, який старався бути непомітним, завжди сидів за останньою партою і щось малював.  Можливо, саме тому його творчість знайшла відгук у серцях стількох підлітків? Джерард розуміє як це ー не вписуватися в чиїсь стандарти краси, розуміє, як боляче, коли твоя перша любов виявляється фальшивкою, знає, як легко можна потонути у морі алкоголю, наркотиків і відчаю.

Я не був природженим музикантом. Я не був природженим художником. Я навчився цим всім речам, тому що дуже цього хотів. Думаю, це стосується всього у цьому житті. Ти можеш робити все, що хочеш, якщо ти віриш у те, що в тебе все вдасться

Ось так все просто, якщо вірити словам Джерарда.

Він повірив у себе і змусив інших зробити те ж саме. Успішно закінчивши школу візуальних мистецтв у  Нью-Йорку, Джерард став бакалавром образотворчих мистецтв і до 2001-го року працював стажером у  Cartoon Network. Терористичні атаки 11 вересня 2001-го стали поштовхом до дії. Джер вирішив, що він має побачити світ, мусить щось змінити. Так була написана перша пісня гурту My Chemical Romance «Skylines and Turnstiles». My Chemical Romance подарували нам чотири альбоми, чотири прекрасні ери. I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love показує нам, що це нормально ー чогось боятися, Three Cheers for Sweet Revenge каже, що ти не один у своїй злості на світ, The Black Parade говорить за всіх зломлених та забутих, Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys закликає боротися і ніколи не здаватися. 

Коли я був молодим і деструктивним, я не знав, що буду робити після 25 років. Я не будував планів, бо думав, що помру, що хтось знайде мене мертвим від передозування. У мене зовсім не було планів. А потім мені виповнилося 25. Я все ще роблюся старшим. І став втрачати інтерес до смерті. Я дійсно хочу бути живим. Я витратив купу часу, переконуючи людей залишатися живими. Мені треба було переконати себе у цьому. Я переконав у цьому вас. І я відчуваю, що мені треба зробити ще багато речей після 25

Джерард переконував, рятував, надихав тисячі загублених підлітків своїм прикладом. My Chemical Romance підтримували і вказували шлях не лише фанатам, але і самим учасникам. Проте, ніщо не буває вічним. І у 2013-му році My Chemical Romance оголосили про свій розпад. Для усіх розпочалася нова ера. 

Джерард ніколи не переставав малювати. Зокрема, саме він створив обкладинки до другого та третього альбомів. І у 2007-му році почав писати комікс The Umbrella Academy. З підтримкою художника-мультиплікатора Габріеля Ба перший том коміксу був випущений  Dark Horse Comics на Free Comic Book Day.

the umbrella academy by gerard way

Розпочинається історія тим, що одного дня жінки, які раніше не виявляли ознак вагітності, народили 43 дитини. Мільйонер-винахідник Реджинальд Харгрейвс (всесвітньо відомий вчений, підприємець, нобелівський лауреат, олімпійський чемпіон по фехтуванню і таємний прибулець) забирає до себе сімох таких дітей. Єдина відповідь на запитання навіщо він це зробив, була: «Аби врятувати світ»

Ці семеро створюють Umbrella Academy – неблагополучну сім'ю героїв із дивними суперсилами. У десятирічному віці на них чекає перша битва проти жорстокого зомбі – робота Гюстава Ейфеля, який захопив Ейфелеву вежу. Прийомні діти виросли разом, проте так і не змогли побудувати довірливих стосунків один між одним. Організація, яка мала врятувати світ, розпалася, і кожен знайшов свій шлях у житті. Зустрілися герої знову аж через двадцять років, коли їхній прийомний батько помер, і членам Академії знову потрібно було об’єднатися, аби таки зупинити апокаліпсис. Усі персонажі досить неоднозначні, важко назвати когось цілком позитивним чи негативним. 

Комікс «Академія Амбрела» – гротескний і часом відверто сюрреалістичний.  Якщо вдумливо вчитуватися, то можна помітити багато пробілів і недопрацьованих деталей. Цей комікс як Джерард – яскравий, емоційний, його важко забути, але він не ідеальний. Кому потрібна та ідеальність? Перша книга коміксу – «Сюїта Апокаліпсису» – похмура та експресивна. Депресія і розчарування пронизують світогляд дітей, що виливається у небажання вирішувати конфлікти та боротися зі своїми особистими демонами. 

У 2015-му році було оголошено, що за мотивами серії коміксу буде відзнятий телесеріал. 2017-го року компанія  Netflix  дала зелене світло адаптації Академії для прем’єри на екрані. Джерард виступив у ролі виконавчого продюсера. Перша серія вийшла 15-го лютого 2019-го року і відразу назбирала купу фанатів.

Центральна сюжетна лінія присвячена Вані Харгрівз, яку грає Елен Пейдж. Шанувальники коміксу хоч і знають, чим все скінчиться, але їх приємно здивує те, наскільки автори змінили історію становлення героїні. Замість карикатурного суперлиходія в сюжет вводять звичайного хлопця, який поступово завойовує серце Вані і та, зрештою, відповідає йому взаємністю. Та й метання між сім'єю і новим знайомим показані куди глибше, ніж в коміксі, через що і фінал вийшов грандіозніший і драматичніший.

Загалом, усі сюжетні лінії в серіалі промалювали досить майстерно, включаючи і ті, яких не було в оригіналі. Наприклад, історія робота-матері Харгрейвз – в сюжеті серіалу вона грає набагато більшу роль, ніж в коміксі. Відмінним від оригіналу є і гра в хронофантастику. Джерард не вдався в подробиці, а ось в серіалі організація, яка контролює усі важливі події у світі, описана детально, аж до інструментів і механізмів її роботи. І якщо у коміксі головну роль відігравали малюнки і фантастичні елементи – від раси розумних мавп до диригента оркестру проклятих, – то тут працюють спецефекти, режисерські рішення і, звичайно ж, музика з танцями.

Коли герої починають танцювати, такий вибух емоцій не може передати ніякий комікс. Саундтреки до цих моментів підібрані просто майстерно – від чудових скрипкових композицій Вані Харгрейвз до ліцензованих пісень. Плейлист «Академії» може похвалитися треками від  Woodkid, Radiohead, Queen, The Doors і, звісно ж, піснями самого Джерарда Уея.

«Академія Амбрела» – стильна адаптація сильного коміксу. З перших хвилин ти поринаєш у секрети незвичної сім’ї, розумієш, що «особливий» – не завжди означає «щасливий».  Творці серіалу змогли передати (хоч і зовсім іншими засобами) і основні теми першоджерела, і нелегкі долі супергероїв,  і подорожі в часі. Шоу обривається на найцікавішому місці, і тепер ми з нетерпінням чекаємо другого сезону.

Джерарду вже далеко не 25,  а він все ще продовжує робити неймовірні речі. Пише музику, малює комікси, бо «найкращий спосіб бути художником - творити». Так само як і бути собою – робити те, що тобі подобається, не звертаючи увагу ні на що. 

Текст: Мар'яна Телючик