Gianni Versace

Однією з головних подій ХХ-го сезону Lviv Fashion Week стала виставка робіт легендарного італійського дизайнера Джанні Версаче, яка проходила у Палаці Потоцьких. Це частина приватної колекції бразильського скульптора Александре Стефані.

«Не заглиблюйтеся у тренди. Не дозволяйте моді заволодіти вами, вирішуйте самі, хто ви, що ви хочете висловити своїм одягом і способом життя». 
Джанні Версаче

Однією з головних подій ХХ-го сезону Lviv Fashion Week стала виставка робіт легендарного італійського дизайнера Джанні Версаче, яка проходила у Палаці Потоцьких. Це частина приватної колекції бразильського скульптора Александре Стефані.

«Я колекціоную Версаче з 18 років, це стало моєю великою пристрастю. Спочатку я купував моделі для себе, носив їх і усвідомив, що у нього талант набагато більший, ніж я собі уявляв. Відтоді я почав колекціонувати їх як витвори мистецтва у приватний музей, купуючи моделі з різних колекцій від початку кар’єри Джанні Версаче аж до його смерті», – розповідає Александре Стефані.

У приватній колекції Стефані налічується більше п’ятиста речей авторства Джанні Версаче, проте у Палаці Потоцьких було виставлено лише 29 моделей  із різних років і колекцій.

По всьому світу проходили пам’ятні заходи на честь видатного модельєра, приурочені до 20-річчя від його загибелі. Тож давайте згадаємо, де бере початок історія видатного митця.  

pins versace

Усе розпочалося у старовинному італійському містечку Реджо-Калібрія. У маленькій ательє-майстерні своєї матері юний геній Джанні Версаче закохувався у світ тканин та викрійок. Джанні з дитинства увесь свій вільний час проводив спостерігаючи, як його мама «чарує», перетворюючи шматки тканини на вишукані вбрання. До 25-ти років Версаче допомагав їй в ательє. І у 1970-му році його запрошують у Мілан, аби допомогти одразу кільком дизайнерам із випуском колекцій. Першу колекцію під своїм іменем Версаче представив на показі в Мілані у 1978-му році. Символом будинку Версаче стала медуза  Ронданіні. 

Медуза символізує красу і фатальні чари античної давньогрецької класики, як і в мистецтві, так і в філософії, вона синтез краси і простоти, яка в прямому сенсі паралізує і навіть гіпнотизує

Хтось стверджував, що «феномен Версаче» полягав у внесенні в роботу новаторських ідей, хтось – у сімейному бізнесі чи терпінні. Поки критики та журналісти розгадували суть цього феномену, Джанні творив. Він вважав, що його успіх полягає в орієнтуванні на такий одяг, який був би доступний кожному. Версаче створив колекції prêt-a-porte (моделі готового одягу, які виробляються великими партіями і стандартних розмірах – прим. автора)  – їхніми особливостями були насичені кольори та крій.  Після кожного показу Джанні любив говорити з різними людьми про плюси та мінуси своїх колекцій.  Незвичний, нестримний, ексцентричний – саме таким його запам’ятали близькі.  

versace fashion

versace

Діапазон творчої діяльності Версаче досить широкий: під своїм ім’ям він випускав парфумерію, хутра, вироби зі шкіри, також він шив костюми для оперних, балетних і театральних постановок. Багатогранна діяльність Версаче була відзначена спеціальною нагородою «За внесок в моду і музику»: модельєр виготовив костюми для оперних і балетних постановок таких майстрів, як М. Бежар і В. Форсайт.

У 1982-му році світ побачила досить незвична  колекція – сукні були виготовленні із дуже тонких алюмінієвих пластинок, що візуально нагадували луску риби. Джанні не боявся експериментів і сміливо поєднував шовк, який часто лягав в основу колекції, шкіру і хутро. Варто зазначити, що досить суттєво на формування смаку Версаче вплинув бордель, біля якого він проходив кожного дня, повертаючись зі школи. Яскравий макіяж, короткі спідниці, зухвала поведінка – усі  ці образи закарбувалися в пам’яті Джанні. «Я шию одяг для проституток!», – якось жартома заявив модельєр.

versace details

versace

У 1991-му році дім Версаче представив жіночу колекцію осінь-зима 1991/1992 у стилі рок. Там були присутні мотоциклетні шкіряні куртки, міні-спідниці,  великі прикраси з металу.  Однак найзнаменитіше вбрання від Versace – це сукня з англійськими шпильками у стилі неопанк, в якому у 1994-му році на прем’єру фільму «4 весілля і одні похорони»  вийшла в світ Елізабет Херлі. У 1995-му моделі від Versace були використані у фільмах «Чотири кімнати» Квентіна Тарантіно, «Showgirls» Пола Верховена і «Суддя Дредд» Денні Кеннона. Також десь із середини 1990-х у вбраннях від Версаче стала з’являтися принцеса Діана.

versace

versace details

Саме Versace стали першими використовувати у своїх рекламних кампаніях знаменитостей. У різні роки з ім’ям цього будинку моди асоціювалися принцеса Діана і Мадонна, а традиційні покази в Мілані збирали разом велику п’ятірку супермоделей: Наомі Кемпбелл, Крісті Терлінгтон, Сінді Кроуфорд, Тетяну Патіц і Лінду Євангелісту. Джанні з Донателлою зробили їх суперзірками. А потім Джанні зробив суперзіркою Донателлу. Після його смерті вона очолила будинок моди.

Версаче  приніс  у цей світ глибокі декольте, шкіряні куртки, міні-спідниці, яскраві кольори, коктейльні сукні, психоделічні принти, корсети, джинси, завужені брюки та приталені костюми. Це була імперія, яка змінила погляди на моду, імперія, яка увіковічнила ім’я одного із найвідоміших, найекстравагантніших та найскандальніших модельєрів світу – Джанні Версаче.

 

Текст та фото: Мар'яна Телючик