Цей собор зберігає в собі величезну історію. Його стіни бачили масу історично важливих для Франції та світу подій, а також він є своєрідним оберегом для Парижа та його жителів. Коротко розповідаємо про те, чим особливий один з найвеличніших католицьких храмів світу.
Вважається, що собор побудований на місці чотирьох різних храмів. Першою будовою була ранньохристиянська церква ІV століття, після неї на тому ж місці збудували меровінгську базиліку, далі ー каролінгський собор. Останнім був романський собор, камені з основи якого і стали фундаментом для Нотр-Даму.
Головний вхід
Він складається з трьох стрілчастих порталів, над якими зображені різні сцени з Євангеліє. Над середнім з них розміщена сцена Страшного суду. На ній зображені мерці, серед яких король, папа, воїни та жінки (це символізує те, що на суді присутні всі люди), їх розбудили два янголи з трубами. Цей вхід створений найпізніше, але вважається найважливішим. Двері в портали прикрашені кованими рельєфами.
Галерея старозавітних царів
Вона складається з 28 кам’яних фігур старозавітних царів, які були скинуті під час Революції. Ті, які знаходяться на фасаді собору зараз, були створені у XIX столітті.
Ще однією з грандіозних особливостей собору є його вітражі ー три троянди.
Західна троянда була створена близько 1220 року і є найстарішою. Зовні та всередині у її центрі розміщена Богоматір із немовлям. Навкруги знаходяться ще два кола вітражів. Перше з них зображає 12 червоних пелюсток, в яких знаходяться 12 біблійних пророків. Друге ー 12 пророків та 12 знаків зодіаку. На наступних колах можна побачити 12 сезонних робіт по місяцях та 12 чеснот.
Північна троянда, як і попередня, в центрі містить Богоматір із немовлям. Крім того, вона складається з 80 пелюсток-медальйонів, у кожному з яких є свій персонаж. Тут і Антихрист, і Старозавітні царі, патріархи та пророки. Її також називають “прекрасною жалобною квіткою”.
Східна троянда підлягала реставрації найбільше разів, оскільки кліматичні та температурні умови мали на неї найбільший вплив.
Вона включає 85 вітражних пано. Вважається, що 12 медальйонів збереглися ще з 1260-х років, а 8 з них ー сучасні. Серед персонажів цієї троянди ー Марія Магдалина, Ісус Христос, апостоли, мученики, янголи. Також тут зображені сцени з Соломонового суду, сходження в пекло та воскресіння Христа.

А ось декілька ретро-фото собору.
Найзнаменитіша “згадка” про собор у мистецтві 一 однойменний роман Віктора Гюго 一 “Собор Паризької Богоматері”, в якому храм виступає головним героєм і навколо якого відбуваються всі події. У фіналі роману в соборі стається пожежа…
З середньовічних зображень собору зберігся живопис Жана Фуке, який був зроблений для манускрипта “Часослов Етьєна Шевальє”.
Нотр-Дам внесений до світової спадщини ЮНЕСКО, а на його реставрацію після пожежі, яка сталася 15-го квітня піде багато років, незважаючи на те, що велика частина собору залишилася цілою. Наразі на відновлення вже пожертвували €100 млн.