Стен Лі. «Комікси, на мою думку, ー казки для дорослих»

stan lee

Кожного разу, коли у вас опускаються руки чи просто приходить незрозуміла апатія, відкривайте браузер, або ж сторінку коміксу та поринайте у всесвіт, який нам подарувала ця безмежно талановита людина.  

Стенлі Марті Лібер народився 28 грудня 1922 у єврейській сім’ї.  Його батьки ー Джек і Селія ー іммігрували з Румунії до Сполучених Штатів Америки і оселилися у Нью-Йорку на Мангетені. Тато знайшов роботу закрійником, але через складну економічну ситуацію в країні його скоротили. Після народження брата Ларрі сім’я була вимушена перебратися в однокімнатну квартиру.

Аби допомогти батькам, Стен брався за будь-яку роботу: розвозив сендвічі, продавав підписку на New York Herald Tribune, писав некрологи для служби новин і прес-релізи за Національною програмою туберкульозного центру. Але душа Стена прагнула писати щось більш путнє. Він мріяв стати великим письменником, навіть зробив кілька спроб що-небудь опублікувати, але всі вони закінчилися невдачею.
Дядько Стена Роббі Соломон допоміг йому влаштуватися на найпростішу посаду у видавництво Timely Publications Мартіна Гудмана, яка якраз тоді починала експансію на ринок коміксів. Перший час майбутній сценарист займався дрібними дорученнями на кшталт наповнення чорнильниць і заточки олівців, але незабаром кар'єра Стена пішла вгору.

«Головна суперсила ー удача. Коли є удача, виходить абсолютно все», ー говорить Стен. І активно користується своєю суперсилою. 

Перші комікси Стенлі Лібер почав малювати в 1941 році. Вони були дуже простими і проходили непомітно на фоні успіхів, наприклад, Капітана Америки Джо Саймона і Джека Кербі. Він навіть не хотів їх публікувати під справжнім прізвищем і придумав псевдонім – Стел Лі.

Через конфлікти з керівництвом хлопець покинув своє перше місце і влаштувався в Timely Comics. У 18 років його взяли на посаду редактора і згодом підвищили до арт-директора. Візитівкою Лі стали роботи в жанрах фентезі, хоррор і сатири.

marvel

У 1942 році Лі був демобілізований. На службі він ремонтував телеграфні комунікації, а потім працював у навчальній дивізії. У вільний час  Стен малював карикатурні зображення, працював над сценаріями і методичками, придумував мотивуючі гасла. За документами він значився драматургом.

За три роки в армії юнак набрався досвіду. Повернувшись до своїх творчих обов'язків у цивільному житті, він реалізувався як сценарист. Його кар’єрний стрибок припав на срібний вік коміксів ー початок 60-х. Тоді Timely були потрібні персонажі, які могли б зрівнятися за популярністю з командою супергероїв, в яку входили Бетмен і Супермен. І Лі у співпраці з ще декількома художниками придумав «Фантастичну четвірку» ー команду астронавтів, яка отримала надздібності після того, як зазнала впливу космічних променів.

Лі створив персонажів, схожих на звичайних людей із буденними проблемами і питаннями. Цим він і підкупив аудиторію. Його розпізнавальною рисою стало продумування почуттів, мови і особистостей персонажів. Ця серія назавжди змінила світ коміксів, а його всесвіт Marvel дав нову назву компанії Timely – «Marvel Comics».

марвел

Потім з'явилася історія про Пітера Паркера, якого вкусив опромінений радіацією павук, і так світ дізнався про Людину-павука, який вміє стрибати по хмарочосах Нью-Йорка.  Розповідь про супергероя, яким міг стати будь-хто, підкорила молодіжну аудиторію. Тінейджер Пітер Паркер став їхнім кумиром. Перша поява героя відбулася в 1963 році в коміксі «Дивовижні фантазії». Так Лі став упізнаваним письменником. Потім він придумав Людей Ікс, Доктора Стренджа і Халка, закріпивши своє ім'я в історії.

spider man

the incredible hulk

«Інше визначення героя ー це той, хто дбає про благополуччя інших людей, і змінить свій шлях, аби допомогти їм ー навіть якщо немає шансу на винагороду. Це людина, яка допомагає іншим просто тому, що вона може це зробити, і тому, що це правильна справа. Саме таким, без сумніву, має бути справжній супергерой», ー розповідав Стен про секрети створення справжніх супергероїв, які можуть завоювати серця мільйонів.

У 80-х видавництво «Marvel Comics»  викупило анімаційну студію, креативним директором якої призначили Стена Лі. Комікси перевтілилися в мультиплікаційні серіали. Стен запустив мультимедійну кампанію і підкорив Інтернет мережевими коміксами, створивши StanLee.net.

Потім було створення кінопроектів. Його кар'єра розвивалася так бурхливо, що сценаристу вдалося стати президентом і головою ради директорів «Marvel». З моменту початку екранізацій коміксів Стен Лі виступив продюсером усіх серіалів і кіно про героїв «Marvel»  і став зніматися в епізодах фільмів. Зокрема, сценарна і продюсерська фільмографія Лі налічує 210 і 160 проектів відповідно. Акторська фільмографія також викликає повагу ー понад 75 картин. Вперше Стен зіграв епізодичну роль в стрічці «Суд неймовірного Халка», що вийшла в 1989 році. Стен Лі брав активну участь в публічних заходах, часто давав інтерв'ю та коментарі після виходу кожного нового фільму «Marvel». 

Що ж до особистого життя, то у 1947 році він одружився з Джоан Клейтон Букок, і вона стала жінкою всього його життя. Протягом багатьох років Джоан підтримувала чоловіка і надихала на творчість, але в 2017 році її не стало. Кохана Лі померла в результаті інсульту, переступивши 90-річну позначку.  Всього пара прожила разом майже 70 років.
Паралельно зі смертю дружини у Лі почало здавати здоров'я. Якось він зізнався в значному погіршенні зору, через що втратив можливість читати і писати, але продовжував брати участь в камео-ролях у фільмах «Marvel». 12 листопада 2018 року стало відомо про смерть Стена Лі. Йому було 95 років.

stan

Раніше мені було соромно за те, що я звичайний автор коміксів, в той час як інші будували мости або робили кар'єру в медицині. Але потім я почав розуміти, розваги ー одна з найважливіших речей у житті людей. Без них люди б впали в глибоку депресію 

Тож кожного разу, коли у вас опускаються руки чи просто приходить незрозуміла апатія, відкривайте браузер, або ж сторінку коміксу та поринайте у всесвіт, який нам подарувала ця безмежно талановита людина.  

Текст: Мар'яна Телючик